Wybór systemu alarmowego.
Wybór systemu alarmowego to bardzo odpowiedzialna decyzja. Czym się zatem kierować i jak wybrać ten najlepszy ?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zdać sobie sprawę, że system alarmowy nie zapobiega włamaniom (bo de facto informuje nas o zdarzeniu, które zaistniało), ale może być narzędziem, które maksymalnie zniechęci złodzieja do wybrania nas jako potencjalną ofiarę.
Ale czy tylko ?
W dzisiejszych czasach system alarmowy daje nam znacznie więcej możliwości niż tylko wykrycie włamania. Poza znanymi funkcjami jak wykrycie pożaru, ulatnianie się gazu, czy wyciek wody, system alarmowy pozwala również na zarządzanie działaniami, które w oparciu o dostarczone dane z czujników znacznie ułatwiają nasze życie, np. odpowiednia regulacja roletami w oparciu o czujnik pomiaru światła, czy też sterowanie nawadnianiem ogrodu w oparciu o czujnik wilgotności i deszczu. System można rozbudowywać o dodatkowe moduły i urządzenia, tworząc kompletny system sterowania.
Warto zastanowić się czy nasz system ma spełniać tylko podstawowe funkcje alarmowe, czy też będziemy chcieli go wykorzystywać do bardziej zawansowanych funkcji. Pozwoli to już na początku odpowiednio rozplanować potrzebną wielkość centrali (tzn. ilość urządzeń, którymi centrala będzie mogła zarządzać i ilość urządzeń od których będzie przyjmować informacje) oraz oszacować finanse jakie będą potrzebne.
Typowy system alarmowy składa się z centrali alarmowej, czujników, sygnalizatora, manipulatora (klawiatury/panelu do sterowania) oraz urządzeń przekazujących informacje o stanie systemu. Wszystkie te urządzenia muszą się komunikować z centralą alarmową.
Ze względu na sposób komunikacji urządzeń i połączenia, systemy alarmowe dzielimy na system przewodowy oraz bezprzewodowy.
- System przewodowy
System przewodowy jest tańszy, jednak należy wszystkie urządzenia skomunikować instalacją kablową. Najlepszym momentem na rozprowadzenie instalacji jest etap budowy domu lub generalny remont, gdy nie musimy zbytnio przejmować się koniecznością kucia. Oczywiście instalacje można umieścić w korytkach kablowych, czy też przytwierdzić „kołkami” do ściany, ale nie każdemu takie rozwiązanie przypada do gustu ze względu na walory estetyczne.
System przewodowy jest odporny na zakłócenia z zewnątrz oraz w większości przypadków nie wymaga dodatkowych źródeł zasilania (baterii) dla urządzeń. Cały system możemy podtrzymać przy zaniku prądu tylko na jednym akumulatorze.
W systemie przewodowym możemy wykorzystywać czujniki różnych producentów. Jedynymi komponentami jakie muszą być od jednego producenta to centrala alarmowa, moduły do niej oraz manipulator (klawiatura/panel).
SPRAWDŹ! - Przykładowy kompletny zestaw alarmowy przewodowy.
- System bezprzewodowy
W systemie bezprzewodowym komunikacja odbywa się drogą radiową więc odpada konieczność prowadzenia okablowania do urządzeń. W zasadzie to chyba jedyny duży plus takich instalacji. Brak okablowania zmusza nas do stosowania dodatkowych źródeł zasilania przy każdym czujniku (beterii). Wydaje się to mało problematyczne, z perspektywy czasu w jakim musimy tego dokonać (na ogół co 3 lata), jednak musimy mieć zapewniony dostęp do takiego urządzenia i pamiętać o takiej czynności, jeżeli chcemy, aby czujnik spełniał swoje zadanie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na czujniki zwarcia, tzw. kontaktrony i ich wielkość w porównaniu z wersją przewodową. Czujnik bezprzewodowy musi mieć miejsce na źródło zasilania (baterię), więc automatycznie generuje to większe wymiary czujnika i niestety często nie idzie w parze z ładnym wyglądem.
Kolejnym problemem w systemie bezprzewodowym może być komunikacja i odległości czujników od centrali. Największy problem stanowi oczywiście żelbetowy strop oraz zbrojone ściany. Należy to uwzględniać przy planowaniu parametrów instalacji i doborze urządzeń. Należy również się wystrzegać urządzeń, które mogą zakłócać prawidłową komunikację między czujnikami.
Ostatnim, a zarazem najważniejszym problemem jest częstotliwość działania. Problem polega na tym, że w większości przypadków każdy producent ma swoje dedykowane czujniki współpracujące z centralą po odpowiedniej częstotliwości. Chcąc mieć pewność, że będzie wszystko dobrze działało sprowadza się to głównie do konieczności zakupu komponentów systemu bezprzewodowego od jednego producenta. Ogranicza to klientowi możliwość doboru komponentów systemu alarmowego pod kątem designu urządzeń tylko do tych, które są w karcie produktowej producenta.
Niezależnie czy wybierzemy system przewodowy, czy bezprzewodowy powinien być prosty w obsłudze i wygodny w użytkowaniu. Obecnie większość systemów ma dedykowaną aplikację, która umożliwia zdalną obsługę przez telefon czy komputer.
Wygląd urządzeń też ma znaczenie, dlatego dobrze, żeby harmonizowały z naszym otoczeniem.
Warto ponadto rozważyć, aby rozbudować naszą ochronę obiektu dodatkowo jeszcze o niezależny system wizyjny CCTV, tak, by mieć weryfikację wzrokową otrzymanych sygnałów z centrali alarmowej.